Get Adobe Flash player

IMG_4855W  pierwszą sobotę września 2017 roku na „Stadionie pod Lasem” w Świerznie odbyły się Dożynki Gminne.

Tradycyjnie nasza gminna uroczystość została poprzedzona mszą świętą w kościele parafialnym w Świerznie.  W tym roku korowód dożynkowy prowadził Zespół Ludowy „Stuchowianki”.

Starostami dożynek byli Gabriela i Robert Wiśniewscy – rolnicy  z Kalenia, którzy posiadają rodzinne gospodarstwo rolne. Starostowie  przekazali na ręce gospodarza gminy Wójta Krzysztofa Atrasa chleb dożynkowy upieczony  z ziaren tegorocznego zboża. Wójt podziękował rolnikom za ich całoroczny trud. Otrzymując bochen chleba obiecał gospodarować nim tak, żeby nikomu w naszej Gminie nigdy nie zabrakło chleba powszedniego.

Podczas imprezy tradycyjnie przeprowadzono konkurs na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy”. Pierwsze miejsce zajął wieniec z Sołectwa Gostyniec, drugie miejsce z Kalenia  a trzecie z Sołectwa Świerzno.

galeria

Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świerznowskiej tradycyjnie już podczas dożynek realizowało zadanie publiczne. W tym roku hasłem przewodnim zadania była „ekologia”. Podczas konkursu pn. „Środowisko ponad wszystko – Dary Ziemi Świerznowskiej” całe rodziny startowały w różnych konkursowych zmaganiach. Dla wszystkich uczestników przygotowano nagrody rzeczowe.

Sołectwa z terenu gminy Świerzno jak co roku przygotowały tradycyjne potrawy, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W trakcie tegorocznych Dożynek odbyło się Jesienne Spotkanie Seniorów pn. „Dzień Pieczonego Ziemniaka”, które współorganizowano z Kołem Rejonowym Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Kamieniu Pomorskim pod patronatem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego. W trakcie spotkania można było spróbować pieczonego ziemniaka z grilla.

Publiczność miała okazję posłuchać pieśni dożynkowych w wykonaniu „Stuchowianek”, a repertuar przyśpiewek ludowych przedstawił zespół „Relax” z Kamienia Pomorskiego. Przed występem gwiazdy wieczoru na scenie wystąpił Lech Music, a po nim zagrał zespół „Fanatic”. Do późnych godzin nocnych przygrywał DJ Kewis.

Władze Gminy Świerzno składają podziękowania przybyłym na nasze Dożynki gościom z wicemarszałkiem Jarosławem Rzepą na czele.

Sołtysom, członkom rad sołeckich, strażakom, wolontariuszom działającym na rzecz społeczności lokalnej – serdeczne podziękowania za trud i pracę włożoną w przygotowaniu tegorocznej imprezy dożynkowej.

Dodatkowo podziękowania składamy:

- opiekunom świetlic wiejskich: I. Krakowskiej, K. Makar, W. Jaźwińskiej, G. Wiśniewskiej, I. Szczęsnej
- pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej w Świerznie: Dyrektor E. Larek oraz K. Kapeli i M. Chajdasz
- pracownikom Urzędu Gminy Świerzno i Ośrodka Pomocy Społecznej, pracownikom obsługi szkół podstawowych i gimnazjum,

Dziękujemy sponsorom:

- Barbarze i Andrzejowi Seńko – ZR „BAS” w Gostyniu,
- Farmie Pomorskiej z Margowa
- Mieczysławowi Lasek i Jerzemu Bieganowskiemu – Gospodarstwo Rolne w Margowie,
- Halinie  i Andrzejowi  Atras oraz Wacławowi i Cecylii Gojlik –WPR „ROLGO” w  Stuchowie,
- Teresie i Sławomirowi  Dobies – Piekarnia w Stuchowie,
- Firmie PGE Energia Natury,
- Bankowi Spółdzielczemu w Wolinie – Grupie SGB,
- Biogazowni Stuchowo