Get Adobe Flash player

2-maja-Dzień-Flagi

„Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który ją używa”. 

Henry Ward Beecher

Święto, które po raz pierwszy obchodzono w 2004 roku, ma popularyzować wiedzę o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.  Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej. 

Wybór dnia 2 maja nie był przypadkowy. Chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski. To właśnie w maju 1791 roku została uchwalona pierwsza polska konstytucja, a 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobyli Berlin – stolicę Niemiec hitlerowskich. Święto Flagi to najlepszy czas, by przypomnieć o tradycjach i tożsamości narodowej, ale również poczuć dumę i okazać przynależność do naszej Ojczyzny.

Wójt Gminy Świerzno zachęca mieszkańców do wywieszenia flagi narodowej przed swoimi domami. Niech to święto będzie symbolem naszej polskości.